Titreşen mekanik kapsül sindirim sistemi araştırmalarının önünü açabilir

18 Haziran 2023 0

ABD’li bilim insanları, bağırsak ve beyin bağlantısını gözlemlemek için mekanik sinyaller veren kapsüller kullanarak yeni çalışmaların önünü açtı.

Medical Press’in haberine göre, ABD’deki Laureate Beyin Araştırmaları Enstitüsünden (LIBR) araştırmacılar, vücut bütünlüğünü bozmadan bağırsak ve beynin iletişimini incelemek için yeni bir teknik geliştirdi.

Buna göre, 18-40 yaş aralığındaki 40 sağlıklı katılımcı, Vibrant Ltd. firmasının geliştirdiği “normal” ve “artırılmış” titreşim seviyeleri olan mekanik bir kapsül yuttu.

Karın röntgeniyle yeri tespit edilen kapsülün titreşimiyle, beyindeki parietal ve oksipital lobdan verilen nöral dönütler incelendi.

“Mide uyarılmış potansiyeller” olarak adlandırılan nöral dönütlerin genliği, titreşimin şiddeti ve katılımcıların tepki sürelerinin orantısal artış gösterdiği görüldü.

“Klinik yaklaşımı değiştirebilir”

Araştırma yazarlarından Dr. Sahib Khalsa, “Bu çalışmanın sonuçlarının muhtemel klinik uygulamaları dikkate değer. Titreşen kapsül metodu, beyin-bağırsak bağlantısıyla ilgili yeme bozuklukları ve huzursuz bağırsak sendromu, fonksiyonel dispepsi gibi bazı gastrointestinal sistem bozukluklarına klinik yaklaşımı değiştirebilir.” açıklamasında bulundu.

Khalsa, bağırsak hareketlerinin gözlemlenmesini kolaylaştıran kapsülün, beyin-bağırsak etkileşiminin temellerini anlamaya yardımcı olduğunu ve kişiye özel, etkili tedavi stratejileri planlamayı mümkün kıldığını aktardı.

Khalsa kapsüle ilişkin “Başarılı tedavinin algısal ve biyolojik araçlarını tespit etme imkanlarını artırıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Mevcut uygulamalarda gastrointestinal algıyı ölçmek için cerrahi operasyonla boğaz, mide, kolon ya da rektuma balon ya da medikal prob yerleştiriliyor ancak bilimsel araştırmalar için bu yöntemlerin kullanılması etik değil.

Araştırmanın sonuçları, “Nature Communications” dergisinde yayımlandı.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia