Dünyanın en büyük böbrek taşı çıkarıldı: 801 gram

18 Haziran 2023 0

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bir hastadan, dünyanın en geniş çaplı ve en ağır böbrek taşı çıkarıldı. Böbrek taşı, “dünyanın en geniş” ve “dünyanın en ağır böbrek taşı” olmak üzere iki ayrı kategoride Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Sri Lanka’da 62 yaşındaki emekli asker Canistus Coonghe, karın ağrısı nedeniyle Kolombo Askeri Hastanesine gitti.

Böbreğinde taş olduğu anlaşılan Coonghe, 1 Haziran’da ameliyata alındı.

Böbrek taşı iki ayrı kategoride Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Doktorlar, operasyonda Coonghe’nin böbreğinden 13,3 santimetre boyunda, 10,5 santimetre eninde ve 801 gram ağırlığında taş çıkardı.

Böbrek taşı, “dünyanın en geniş” ve “dünyanın en ağır böbrek taşı” olmak üzere iki ayrı kategoride Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Guinness de kırılan rekorları doğruladı.

Daha önce “dünyanın en büyük” böbrek taşı rekoru, 2008’de Pakistan’daki bir hastadan çıkarılan 620 gramlık böbrek taşıyla, “dünyanın en ağır böbrek taşı” rekoru ise 2004’te Hindistan’daki bir hastadan alınan 13 santimetre boyundaki böbrek taşıyla kırılmıştı.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia