Mucize kurtuluşlar: Depremin 7. gününde arama kurtarma çalışmaları sürüyor

12 Şubat 2023 0

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Zamana karşı yarışın sürdüğü kentlerden umutlandıran haberler de geliyor… İşte enkaz altındaki arama kurtarma çalışmalarında son durum…

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de meydana geldi. 7,7’lik bu depremin ardından saat 13.24’te bir deprem daha meydana geldi. Merkez üssü Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü 7,6 olarak kaydedildi.

Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Depremin yaşandığı illere çok sayıda arama-kurtarma ekipleri gönderildi. Zamana karşı yarışın sürdüğü kentlerden umutlandıran haberler de geliyor…

159. SAATTE KURTULDULAR
Arama kurtarma çalışmalarında umutların tükenmeye başladığı anda iyi haber Gaziantep’in Nurdağı ilçesinden geldi. 159 saattir enkaz altında bulunan 18 yaşındaki Saadet Coşkun sağ olarak çıkartıldı. Nurdağı ilçesi Arslanlı Mahallesi’nde bulunan 5 katlı Nilüfer Apartmanı enkazında yapılan arama kurtarma çalışmasında alınan sis ilk umut ışığını yaktı.
Jandarma ve güvenlik korucularının insanüstü çalışmasıyla enkazdan alınan Saadet Coşkun, ilk müdahalesi yapıldıktan sonra ambulansa alındı. Nurdağı’nda görevli Şırnak Valisi Osman Bilgin, enkaz alanındaki çalışmaları inceledikten sonra Saadet’i kurtaran ekipleri tek tek tebrik etti.
Hatay’ın Antakya ilçesinde maden işçileri depremden 159 saat sonra Asyanur Öksüz’ü (18) enkaz altında sağ olarak çıkardı.
Antakya’da arama kurtarma çalışmalarını sürdüren Türkiye Taşkömürü Kurumu maden işçileri, enkaz altında kalan Asyanur Öksüz’ü kurtarmak için 6 saat süren çalışma yaptı.
Asyanur yanına ulaşan maden işçisine, “Ben direkt çok güzel boşluğa düştüm. Hiçbir şey olmadı bana” dedi.
159 saat sonra enkazdan çıkarılan Asyanur, tedavisi için hastaneye götürüldü

158. SAATTE MUCİZE
“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Antakya ilçesinde, enkaz altında kalan bir kadın 158’inci saatte sağ çıkarıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan bilgilendirmeye göre, itfaiye ekipleri kentte arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’ndeki bir apartmanda yaşam belirtisi alan ekipler, enkazda arama kurtarma çalışması başlattı. Ekipler, yoğun çalışmalar sonucu 63 yaşındaki Hafsa Dağcı’yı depremin 158. saatinde yıkıntılar arasından çıkarmayı başardı. Dağcı, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

155. SAAT
Hatay’ın Antakya ilçesi Cebrail Mahallesi’ndeki bir apartmanın enkazından 23 yaşındaki zihinsel engelli Hüseyin Seferoğlu sağ çıkarıldı.
Hatay’ın Defne ilçesi Şükrü Güçlü Bulvarı’nda yıkılan Sümer Apartmanı’nın enkazından 34 yaşındaki Tolga Fakıoğlu, 155 saat sonra kurtarıldı.
Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde Yunus Kaya Apartmanı’nın enkazından 8 yaşındaki Semih Ege İnce, 155 saat sonra kurtarıldı.

153. SAAT
Hatay’da Cebrail Mahallesi Emlak Konutları’nın enkazında kalan 28 yaşındaki Rabia Kalçın, 153 saat sonra sağ çıkarıldı.
Adıyaman’da 153. saatte Yamanlar Apartmanı’nın enkazından 21 yaşındaki Rukiye Sincar yaralı kurtarıldı.

152. SAAT
Adıyaman’da 7 yaşındaki Ahmet, Narlıkuyu Sitesi’nin enkazından 152. saatte kurtarıldı.
Adıyaman’da Mercan Sitesi’ndeki blokun çökmesi sonucu enkaz altında kalan 22 yaşındaki Rabia Kırmızı ve ablası 28 yaşındaki Elif Kırmızı 152 saat sonra kurtarıldı.
Hatay’ın Antakya ilçesi Fahri Korutürk Caddesi üzerindeki enkazdan 85 yaşındaki İsmihan adlı yaşlı kadın 152 saat sonra kurtarıldı.

150. SAATTE DÖRT MUCİZE
Hatay’da müftülüğün yanındaki binanın enkazından Dada isimli kız çocuğu 150. saatte sağ çıkarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, kurtarılan kız çocuğunun görüntülerini paylaştı. Bakan Koca, paylaşımında, “150. saat müjdesi. Az önce ekipler tarafından kurtarıldı. Umut hep var!” ifadelerine yer verdi.
Hatay’ın Defne ilçesinin Armutlu semtinde yıkılan Öfkeli Apartmanı’nın enkazından 64 yaşındaki Müzeyyen Öfkeli adlı kadın 150. saatte sağ olarak çıkarıldı.
Hatay’ın Antakya ilçesi Ürgenpaşa Mahallesi Şehit Turan Caddesi Ali Sayar Meslek Lisesi karşısındaki bir enkazdan Ömer adlı çocuk ve annesi 150 saat sonra kurtarıldı.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia