Bebeklerin yardımına koşan hemşire yaşadıklarını TRT Haber’e anlattı

12 Şubat 2023 0

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’te, şiddetli sarsıntı sırasında hastane çalışanlarının kuvözdeki bebekleri koruma çabası, güvenlik kamerasınca kaydedildi. Hemşire Gazel Çalışkan o anları TRT Haber’e anlattı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin sarsıntı şiddeti Gaziantep’teki güvenlik kamerasına yansıdı.

Deprem anı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İnayet Topçuoğlu Hastanesi’ndeki bebeklerin kuvözlerinin bulunduğu yoğun bakım ünitesindeki güvenlik kamerasınca kaydedildi.

Görüntülerde, saat 04.17’de başlayan depremle beraber ünitedeki kuvözlerin sallanması, bölgeye gelen 2 hemşirenin ise yaşadığı kısa süreli paniğin ardından kuvözleri tutmaya çalışması yer aldı.

“Tek korkumuz onlara bir şey olmasıydı”

Canlarını hiçe sayarak bebeklerin yardımına koşan hemşirelerden Gazel Çalışkan o anları TRT Haber’e anlattı.

Bebekler için çok korktuklarını ifade eden Çalışkan şöyle konuştu:

“O gün 7 bebek vardı. En büyük şansımız hasta sayısının az olması ve durumlarının stabil olmasıydı. O yüzden tahliye etmesi çok daha rahat oldu. İlk başta idrak edemedik. Büyük bir ses ve ardından titreme oldu. Titremenin ardından şiddetlendi. Bir şeylerin ters gittiğini anlayınca arkadaşıma seslendim.

İçeriye girince kuvözler çok fazla sallanıyordu. Herhangi birine bir şey olacak korkusuyla tutabileceklerimizi tuttuk. O anların şokuyla ne yaptığımızı ancak videolarda görünce anlayabildik. Tek korkumuz onlara bir şey olmasıydı. Sonuçta biz çıkabiliriz ama onlar bize bakıyor.

“Biz kendimizi kurtarabiliriz ama onlar kendilerini kurtaramaz”

Kuvöz kapaklarımız kapalı ama o kadar şiddetli bir sallantıydı ki kuvözler çok fena sallanıyordu. Herhangi bir şey olabilir ya da kuvöz devrilebilir, tavan çökerse içine kalabilir korkusu vardı. O yüzden tutmaya çalıştık bebekleri.

Ne kendi canım ne de ailem aklıma gelmedi. Sadece onlar bizim elimizin altındaydı. Sorumlulukları bizde. Biz kendimizi kurtarabiliriz ama onlar kendilerini kurtaramaz. Sarsıntı bittikten sonra bütün bebekleri bir araya getirerek ambulansa taşıdık. Çünkü o an için en güvenli yer orasıydı. Sonrasında ailelerle görüşerek taburcu ettik.”

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia