Omicron varyantında ölüm sayıları neden daha yüksek?

7 Mart 2022 0

2022 yılının ilk günlerinden bu yana koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 10 binin üzerinde. Omicron çoğu kişide hafif seyretse de vefat sayıları delta varyantında yaşanandan daha yüksek? Bu durumun sebebi ne? İşte detaylar…

Yapılan araştırmalar omicronun deltadan yüzde 75 daha az ölüme ve ağır hastalığa neden olduğunu ortaya koyuyor. Ancak tablo tam olarak bunu göstermiyor.

Omicron genelde hafif seyretse de günlük ölüm sayıları yüksek.

2022’nin başından bu yana günlük vefat ortalaması 199…

Türkiye’de tam 53 günde koronavirüse bağlı günlük ölüm sayısı toplam 10 binin üzerinde seyrediyor.

“Risk grubunda olanları iyi koruyamıyoruz”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. iftihar Köksal, “Çünkü delta varyantında daha iyi koruyorduk risk grubu hastalarımızı. Şimdi o kadar korumuyoruz ve bu hayatını kaybeden kişilerin yüzde 90’dan fazlası kronik hastalığı olan kişiler ya da aşısız olan kişiler 65 yaşın üzerinde olan kişiler” dedi.

Köksal, “Peki neden 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olanlar hastalığa daha kolay yakalanıyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kronik hastalarımız ya da ileri yaştaki hastalarımız aşılanmış olsalar dahi mevcut durumları sebebiyle aşı yanıtı hiçbir zaman sağlıklı gençler kadar olmayacaktır. Bu gerçeği genellikle ihmal ediyoruz.”

Risk grubundakilere “hatırlatma dozu” uyarısı

Risk grubundakiler için hatırlatma dozu da büyük önem taşıyor.

Köksal konuyla ilgili şunları söyledi:

“Genellikle üçüncü ya da dördüncü aşılarının yapılmadığını ya da üzerinden çok zaman geçtiğini görüyoruz. Yani ileri yaştaki büyüklerimize biraz daha özen göstermemiz gerekiyor. Bu kişilerde bir de bağışıklık sistemleri de zayıf olduğundan 3 ay sonra koruyucu antikorları yok.”

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia