Bilim Kurulu üyesi Özlü’den Omicron açıklaması: Hafif geçirenlerde de kalıcı sorunlar gelişiyor

7 Mart 2022 0

Salgında tablonun değiştiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Omicron’u hafif geçirenlerde de nefes darlığı gibi solunum sıkıntıları gibi kalıcı sorunların kendini gösterdiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgın ile ilgili son durumu değerlendirdi.

Salgında tablonun değiştiğini söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Artık bir iki gün, nezle, soğuk algınlığı, çok hafif burun akıntısı, hapşırma, boğazda hafif kaşıntı, hafif ateş olabiliyor. Ağır hastalık, nefes darlığı çok yok. Ağrılar olabiliyor. Genelde hasta 4’üncü, 5’inci günü ya iyileşiyor ya da ağırlaşacaksa hemen sinyaller ortaya çıkıyor” dedi.

“OMİCRON İLE İLGİLİ NET BİR ŞEY SÖYLEMEM”

Prof. Dr. Özlü, Covid-19’un ardından bazı kalıcı hastalıkların ortaya çıktığını, fakat Omicron sonrası için henüz net bir şey söylemenin erken olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Özlü, “Covid sonrası dönem, genelde 3 aydan sonra başlar. Omicron geçirenler için böyle bir döneme yeni giriyoruz. Akut dönemini bir şekilde atlatıyoruz, geçiyor. Uzun vadeli sağlık sistemi üzerindeki yükü çok büyük olacak. Hala iki yıl, altı ay önce Covid geçirmiş ve hasarlanmış akciğer, kalp ve böbrekle uğraşıyoruz. Covid sonrası hastalarda şeker, böbrek ve akciğer yetmezliği yaşayan var. Hala oksijen ile bağımlı olarak tekerlekli sandalye ile yaşamak zorunda olanlar var” diye konuştu.

“HAFİF GEÇİRENLERDE BİLE KALICI SORUNLAR GELİŞİYOR”

Omicron geçirenlerde nefes darlığı gibi solunum sıkıntılarının kendini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Özlü şunları söyledi:

“İnsanlar akut dönemi atlatıp iyiye geçtikleri için mutlu oluyorlar. Hafif geçirenlerde bile bazen uzun süren, kalıcı sorunlar gelişiyor. Hastalığı ağır geçirmese bile hastaneye yatmasa, ayakta geçirse de kalıcı sorunlar olabiliyor.”

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia