Uzmanlar uyarıyor: Omicron, yüzeylerde 8 güne kadar etkili

30 Ocak 2022 0

Omicron varyantı bulaşma özelliğiyle vaka sayılarını hızla artırdı. Uzmanlar, artışın omicronun yüzeylerde daha uzun süre kalmasının etkili olduğunu belirterek, plastik yüzeylerde bu sürenin yaklaşık 8 güne kadar uzadığını söylüyor.

Omicron, koronavirüs varyantlarının yanı sıra, tarihte görülen virüsler arasında da en bulaşıcı virüslerden biri. Uzmanlar, omicronun yüzeylerde kalma süresinin daha uzun olmasının bu durumun sebebi olduğu görüşünde.

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Işıkgöz Taşbakan, Omicronun yüzeylerde diğer varyantlara göre daha uzun süre kaldığını söyledi.

“Vakalarda son 1 ayda 3 kata yakın artış oldu”

Prof. Dr. Taşbakan, artan vaka sayılarıyla ilgili omicronun bulaşıcılık oranına dikkat çekti:

“Şu anda çok yüksek oranlarda hastayla karşı karşıyayız. Son 1 ayda 3 kata yakın artış oldu. Bunun pek çok sebebi var. ‘Omicron’un yüzeylerde daha uzun süre kalması bulaşıcılığın artmasında önemli bir rol oynuyor. Plastik yüzeylerde bu süre yaklaşık 8 güne kadar uzuyor. Bu sebeple el hijyenimize çok dikkat etmemiz lazım.”

“Risk gruplarındaki ölüm oranlarını azımsamamamız gerekiyor”

Yeni varyantların ortaya çıkmaya devam edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Taşbakan, “Uzunca bir süre bu varyantlarla uğraşacağız. İzlem altında olan varyantlar da var. ‘Omicron’dan sonra karşımıza hangisi gelecek, bilmiyoruz ama bir süre daha COVID-19’un devam edeceğini öngörüyoruz. ‘Omicron’un grip gibi geçtiğine dair bir düşünce hakim. Bu doğru değil çünkü şu anda yoğun bakım servisleri dolu. Yoğun bakım servislerinde özellikle hassas gruptaki hastalarımız yatıyor. Ölüm oranları bu gruplarda yüksek. Bu nedenle basite indirgememiz lazım. Sağlıklı ve aşılı kişilerde çok ağır hastalık yapmıyor ama risk gruplarındaki ölüm oranlarını azımsamamamız gerekiyor” dedi.

“Hastalık bulaştıktan sonra 2-3 gün içinde ortaya çıkıyor”

Omicronun ortaya çıkan diğer varyantlardan farklı olduğunu belirten Taşbakan, “Omicronun hastalığı aldıktan sonra hastalığın ortaya çıkma süresi diğer varyantlara göre daha kısa. Hastalık bulaştıktan sonra 2-3 gün içinde burun akıntısı, kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler meydana geliyor. Bu semptomlar başladıktan sonra hemen test yapılması gerekiyor. Omicronun semptomları ‘Delta’ya göre biraz daha hafif. Bulaşıcılığı önlemek adına hastalığı saptamak çok önemli. Semptomlar başladıktan sonra izolasyona dikkat etmemiz lazım. Önlemlerimizi mutlaka almak zorundayız” diye konuştu.

“Tekrarlayan enfeksiyonlarla karşılaşıyoruz”

Eksik aşıların tamamlanmasına yönelik uyarıda bulunan Prof. Dr. Taşbakan, şöyle devam etti:

“Aşı zamanımız ve tekrar dozlarımız geldiyse onları mutlaka yaptırmamız şart. Kalabalık ortamlardan olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Yeni yeni varyantlarla karşılaştığımız zaman aşının etkinliği de varyantlara karşı azalabiliyor. Yeni bir varyant çıktığında herkes hastalığı geçirse bile diğer varyantlarla hasta olma riski var. ‘Omicron’ döneminde tekrarlayan enfeksiyonlarla sık karşılaşıyoruz. 6 ay önce, 1 yıl önce COVID-19 geçiren bir daha geçiriyor. COVID-19 geçirenlerin bir hekime başvurup muayenelerini yaptırmalarını ve aşı hakkında bilgi almalarını öneriyorum. Ne zaman aşı olacakları konusunda bilgi almaları önemli. COVID-19 geçirenler ‘Geçirdim ve bitti’ diye düşünmesin. Yeniden enfeksiyonlarla karşılaşıyoruz.”

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia