Oxford araştırması: Karışık doz aşı olanlarda daha fazla yan etki görüldü

15 Mayıs 2021 0
asi-aa-1575380_2.jpg

İngiltere’de Oxford Üniversitesi öncülüğünde yürütülen ‘karışık aşı uygulaması’ çalışmasında bir bulguya ulaşıldı. İlk ve ikinci dozu farklı aşılardan olan kişilerde her iki dozu da aynı aşıdan olanlara göre daha sık yan etki görüldü.

‘Karışık doz aşı programlarının’ güvenliğini ve etkinliğini araştırmak için başlatılan Oxford liderliğindeki Com-Cov çalışmasından elde edilen ve tıp dergisi Lancet’te yayımlanan ilk verilere göre, karışık doz aşı olanlar, her iki dozu da aynı aşıdan olanlara göre daha sık yan etki bildirdi.

İlk ve ikinci dozun farklı aşılardan yapıldığı ‘karışık aşı’ kombinasyonlarını araştıran çalışmada, ilk doz Oxford/AstraZeneca ve ikinci doz Pfizer/BioNTech (ve tersi) aşı kombinasyonları deneniyor.

2 ayrı karışık doz grubu oluşturuldu

Denemelerde, bazılarının altta yatan rahatsızlıkları bulunduğu 50 yaş ve üstü 800’den fazla katılımcı bulunuyor. İlk verilerin, birinci ve ikinci dozlarını 4 haftalık arayla alan 463 kişilik katılımcı grubundan elde edildiği ve katılımcıların, ikinci dozdan sonraki 7 gün içinde semptomlarını bildirdiği ifade edildi.

Genel olarak, her iki karışık doz programında da daha sık yan etki raporlandığı belirtildi. Örneğin, Oxford/AstraZeneca aşısından sonra Pfizer/BioNTech aşısı olanların yüzde 34’ü ve önce BioNTech sonra AstraZeneca aşısı olanların da yüzde 41’i yüksek ateş bildirdi. Buna karşılık her iki dozu AstraZeneca alan grubun sadece yüzde 10’u ve her iki dozu BioNTech alan grubun da yüzde 21’i ateş hissettiğini bildirdi.

Üşüme, yorgunluk, baş ağrısı, eklem ağrısı, halsizlik ve kas ağrısı için de benzer farklılıkların gözlendiği; genel olarak ortaya çıkan herhangi bir yan etkinin kısa sürdüğü ve başka güvenlik endişesinin olmadığı ifade edildi.

“Bunlar beklediğimiz reaksiyonlar”

Oxford Üniversitesinden çalışmanın baş araştırmacısı Profesör Matthew Snape, “Bunlar aşılardan beklediğimiz türden reaksiyonlar ve bu reaksiyonlar standart aşı programlarında gördüğümüzle aşağı yukarı aynı türde. Ancak sadece daha sık meydana geliyorlar” dedi.

Karışık aşı programında bağışıklık yanıtı oluşturmadaki etkinliğe dair verilerin önümüzdeki haftalarda gelmesi bekleniyor.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia