Böbrek hastaları koronavirüsten nasıl korunmalı?

19 Aralık 2020 0
5fa9246867b0a91b5cf06c87.jpg

Böbrek yetmezliği ve kronik hastalıkları olanlarda Covid-19 enfeksiyonunun daha ciddi seyredebiliyor. Diyaliz hastaları bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle enfeksiyonla mücadele etmekte zorlanabileneceğini ifade eden Nefroloji Uzmanı Dr. Burak Canver, böbrek hastalarındaki mevcut yüksek riskten dolayı pandemi sürecinde nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

“Özellikle diyaliz hastalarının bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle enfeksiyonla mücadele etmekte zorlanabilirler. O yüzden pandemi döneminde haftalık diyaliz programına uyulması, diyaliz yeterliliği, verilen ilaçların aksatılmaması daha bir önem kazanmaktadır” diyen Dr. Burak Canver, “Programlı diyaliz hastalarında diyaliz tedavisinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi bağışıklık sistemine olumlu katkı sağlar. Böbrek nakli olmuş hastalar tedavi olarak bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanır. Tedavinin aksatılması nakilli böbreğin reddi gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Böbrek nakli olan hastaların ilaçlarına hekimlerinin önerisi doğrultusunda devam etmeleri gerekmektedir” dedi.

Pandemi sürecinde bunlara dikkat

Canver, böbrek hastalarındaki mevcut yüksek riskten dolayı dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı: Diğer insanlarla güvenli mesafeyi korumaya mutlaka dikkat etmek, topluluk içerisinde hasta olduğunu gördüğünüz insanlardan uzak durmak ve her türlü teması sınırlandırmak, sık sık elinizi yıkamak, uyku düzeninizi aksatmamak, ağır hareketlerden kaçınmak, beslenmenizi aksatmamak, kalabalıklardan mümkün oldukça kaçınmak, gerekmedikçe evden dışarı çıkmamaktır.

Kronik böbrek hastalıklarının tedavisi oldukça önemli

Böbrek hastalarının bir kısmı da otoimmun hastalıklara bağlı olan kronik böbrek hastaları olduğunu belirten Dr. Canver, “Bu hastalıklar arasında lupus, IgA nefropatisi, membranöz glomerulonefrit, fokal segmental glomeruloskleroz gibi protein kaçağı ve böbrek yetmezliği yapan hastalıklardır. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde böbrek hasarı sonucu kronik böbrek yetmezliğine yol açarlar. Bu hastalar genellikle tedavilerinin bir parçası olarak bağışıklık sistemini baskılayan kortizon gibi ilaçlar kullanırlar. Hekime danışmadan tedavinin sonlandırılması böbrek açısından istenilmeyen sonuçlara yol açabilir. Börek yetmezliğinin gelişmesi, ilerlemesi ya da hemodiyaliz ihtiyacının oluşması gibi. Bu hastalar yukarda saydığımız önlemlere diğer insanlardan daha fazla özen göstermelidir’’ dedi.
Bütün tedbirlere rağmen ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı şikayetleri olan hastaların hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları ve sağlık personelinin direktiflerine uymaları gerekir.


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia