Pratik olsun diye yapıyorduk, meğer çok sağlıksızmış! Uzmanlar et pişirirken en sık yapılan hatayı açıkladı

31 Aralık 2023 0

Mutfaklarda yapılan bazı hatalar sağlığımız tehdit etmeye devam ediyor. Sıklıkla tekrarlanan bu mutfak hatası hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir. Et pişirirken yapılan bu hatayı öğrenerek sağlıklı bir öğün geçirebilirsiniz.

Et yemekleri pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor Et yemeklerinin pişirilmesinde etkili olan belirli durumlar var. birer hata olarak bilinene bu davranışları tekrarladığınız takdirde et yemekleri sağlıklı birer yemek olmaktan çıkıyor. Et pişirme esnasında sıkça yapılan bu hata etlerin hem lezzetini hem de sağlıklı yapısını kötü şekilde etkiliyor.

Sağlıklı ve doğru şekilde yemek pişirme yöntemlerini öğrenerek yediğiniz her yemek ile birlikte daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. İşte et pişirirken çoğu kişinin farkında bile olmadan tekrarladığı o hata:

Et pişirme esnasında yaygın şekilde yapılan hata etlerin pişirme sürecinin hemen öncesinde bekletildiği buzdolabından çıkarılarak olduğu gibi pişirilmesi. Daha öncesinden saklanmak üzere buzluğa bırakılan etlerin yumuşaması ve çözülmesi amacı ile bırakıldığı buzdolabından çıkarılması ile pişirilmesi arasında birkaç dakika bekleme süresi bulunması gerekiyor.

Etleri buzdolabından çıkardıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar da oda sıcaklığında bırakılması gerekiyor. bu durum etin daha dengeli ve her yerinin eşit şekilde pişmesini sağlıyor. Diğer türlü buzdolabından çıkarılan etlerde iç kısım yeterince iyi pişmiyor ve bu da neredeyse çiğ et tüketimine neden oluyor. Hem sağlığa zararlı hem de lezzetsiz bir tüketim olduğundan buzdolabından çıkarılan etlerin hemen pişirilmemesi gerekiyor.

Kaynak: HABER GLOBAL


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia