ABD’de “beyin ölümü” teşhisine yönelik yeni kılavuz hazırlandı

15 Ekim 2023 0

ABD’de 4 tıp derneği, doktorlara, beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmediğine karar verebilmelerine yönelik yeni bir kılavuz hazırladı.

Amerikan Nöroloji Akademisinden (AAN) yapılan yazılı açıklamada, kılavuzun, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Çocuk Nörolojisi Derneği (CNS), Yoğun Bakım Tıbbı Derneği (SCCM) ve AAN tarafından ortaklaşa hazırlandığı belirtildi.

Beyin ölümü teşhisinin ABD ve diğer ülkeler arasında farklılık gösterdiği kaydedilen açıklamada, ortak bir teşhisin konulması için hastanelerin yeni kılavuzu baz almaları tavsiye edildi.

Yeni kılavuza göre, doktorlar beyin fonksiyonlarını geri kazanma olasılığı olmayan, tepki gösteremeyen ve kendi başına nefes alamayan kişilere beyin ölümü teşhisi koyabilecek.

Philadelphia Çocuk Hastanesinden Dr. Matthew Kirschen, daha önce beyin ölümünü belirlemek için yetişkinlere ve çocuklara yönelik iki ayrı kılavuz olduğunu belirtti.

Kirschen, yeni kılavuzda ikisinin birleştirildiğini, teşhis konulması için doktorlara daha kapsamlı ve pratik yol sağlandığını ifade etti.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia