Alzheimer’dan korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

1 Ekim 2023 0

Alzheimer genetiğin yanı sıra çevresel faktörlerden de etkileniyor. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları hastalık sürecinde büyük önem taşıyor. Özellikle de Alzheimer’a genetik yatkınlığı olanların beslenmelerine özen göstermesi gerekiyor.

Alzheimer, tüm dünyayı etkileyen önemli bir sağlık sorunu. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri de bunu doğrular nitelikle. Rakamlara göre dünyada 55 milyondan fazla Alzheimer hastası bulunuyor. Her yıl ise 10 milyon yeni vaka tespit ediliyor. Öyle ki 2050’de bu sayının 139 milyona yükseleceği öngörülüyor.

Ciddi bir sağlık sorunu olan Alzheimer, genellikle 60-65 yaşlarından itibaren ilk belirtilerini verse de beyinde 40’lı yaşlarda gelişmeye başlıyor. Bu noktada Alzheimer’dan korunmak için erken yaşta önlem almak hayli önem taşıyor. Beslenme şekli ve yaşam tarzı etken faktörler arasında yer alıyor. Peki Alzheimer’dan korunmak için nelere dikkat etmek ve nasıl beslenmek gerekiyor? Merak edilenleri Uzman Diyetisyen Hülya Yiğit ile konuştuk.

Yaşam şekli ve beslenmeye dikkat

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivitenin en önemli çevresel uyaranlar olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Hülya Yiğit, konuyu yapılan bir araştırmayı hatırlatarak açıklıyor:

Alzheimer ile beslenme arasındaki ilişki

Sağlıksız beslenmenin Alzheimer’a etkisi yadsınmıyor. Özellikle de Alzheimer’a genetik bir yatkınlık varsa… Bu konuyu bir örnekle açıklayan Yiğit, “Şekerli ve işlenmiş paketli ürünlerin yüksek miktarda tüketilmesi vücutta hücrelere zarar veren serbest radikal oluşumunu hızlandırıyor. Oluşan bu serbest radikaller beyin ve sinir hücrelerindeki harabiyeti hızlandırıyor” diyor ve devam ediyor:

“Eğer Alzheimer’a genetik bir yatkınlığınız varsa şekerli besinleri, kızartmaları; yani trans yağdan zengin besinleri, yüksek tuzlu besinleri olabildiğince sınırlamak gerekli.”

Alzheimer’a karşı koruyucu besinler neler?

Vücudun normalde de ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve yağlar, Alzheimer hastalığından korunmada etkili… Yiğit, Alzheimer tedavisinde bilişsel fonksiyonları artırmak için karbonhidratların oldukça sınırlandığı diyet müdahalelerin de kullanıldığından yola çıkarak, bu hastalıktan korunmada etkili olabilecek beslenme tüyolarını veriyor:

“B grubu vitaminler, D vitamini, resveratrol (üzüm çekirdeği), Omega 3 (balık yağı) destekleri Alzheimer’a karşı koruyucu besin öğeleri arasında yer alıyor. Eğer yeterli ve dengeli beslenemiyorsa, düzensiz bir beslenme alışkanlığı varsa bu besin ögeleri takviye olarak da alınabilir.”

Tüm bu besinleri vücuda herhangi bir takviyeye gerek duymadan sağlıklı ve bilinçli beslenmeyle de almak mümkün.

Alzheimer’a yakalanma riskini minimuma indirmek için bu beslenme önerilerini uygulamanın yanı sıra fiziksel ve zihinsel olarak aktif bir yaşantı sürmek de gerekiyor.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia