Eris varyantındaki tehlike ne? Bilim Kurulu Üyesi Yavuz uyardı

10 Eylül 2023 0

Kovid 19’un yeni varyantı dünyada hızla yayılıyor. Uzmanlar kesin sonuçlar olmasa da eris varyantının Türkiye’de görüldüğünü söylüyor. Peki kimlerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Kovid 19’un yeni varyantı eris dünyada giderek yayılıyor. Bu yayılma Türkiye’de de endişe yarattı. Peki eris varyantı ülkemiz için hangi tehdidi oluşturuyor?

Konuya ilişkin Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz, “İstanbul’da bir hareketlenme var, buna bağlı olduğunu düşünüyoruz. Moleküler analizi yapılıp tam genomları değerlendirilip sisteme girilmeden bunu söylememiz mümkün değil. Eris dediğimiz varyantın da şu ana kadar oluşan bağışıklık nedeniyle ağır ve ölümcül hastalık yapması çok fazla değil. Bu iyi haber.

Yavuz, “Kötü haber de şu ki belli gruplarda hala ağır ve ölümcül seyredebiliyor. Hala geçirmemiş ve aşısız kalan biri varsa onlar riskli onun dışında çok yaşlılar. Ve 3’ten fazla rahatsızlığı olan insanlar.” diye uyardı.

Haber Global muhabiri Aşkın Şeker’in haberine göre, riskli grupların eris varyantından koruması gerekiyor. Bunun için de alınabilecek bazı basit önlemler bulunuyor.

Eris varyantına ilişkin uyarıda bulunan Yavuz, “Riskli grupların mutlaka hem covid için hem grip için aşılanması lazım. En riskli grupların kalabalıklarda maske takımlarını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: HABER GLOBAL


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia