Hastaneler, morglar doldu! Hastalık, nüfusun yüzde 70’ine yayılınca yasaklar da peş peşe geldi

8 Ocak 2023 0

Dünya ülkeleri, koronavirüs tedbirlerini bir bir geride bırakırken Çin’de durumlar farklı… ‘Sıfır vaka’ politikasını halkın protestoları sonrasında gevşeten ülkede virüse yakalananların sayısı, her geçen gün artış göstermeye başladı. Bu sebeple ülkeler, Çin’den gelenlere kurallar getiriyor.

Koronavirüs pandemisinin ilk günlerinden bu yana ‘sıfır vaka’ politikası ile hareket eden Çin’de halk durumdan rahatsız. Halkın ayaklanmasına neden olan aşırı tedbirler, yavaş yavaş gevşetiliyor. Ancak tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte ülke genelinde koronavirüse yakalananların sayısı da her geçen gün artıyor. Ülkenin bazı kentlerinde nüfusun 70’inin koronavirüse yakalandığı varsayılıyor. Hal böyle olunca, birçok ülke, Çin’den gelen yolcular için zorunluluklar getiriyor. Bunlardan biri de İspanya…

İspanya’da Sağlık Bakanlığının kararıyla direkt uçuşla Çin’den gelen yolcular için Kovid-19 sertifikası gösterme şartı getirildi.
İspanya’da yürürlüğe giren ve Resmi Gazete’de yayımlanan uygulamaya göre, Çin’den İspanya’ya uçuşlarda yolcuların, hem Çin’den ayrılırken havayolu şirketi temsilcilerine hem de İspanya’ya varışta havaalanındaki sağlık görevlerine Kovid-19 aşılarının tam olduğunu belirten sertifikayı göstermeleri gerekiyor.
Çin’den gelen yolculara ayrıca İspanya’ya girişte hızlı Kovid-19 testi ve ateş kontrolü yapılacak.
İspanya, Kovid-19 sertifikasını göstermeyi reddedenlerin ülkeye girişlerine izin verilmeyeceğini, ancak AB ülkeleri, Schengen ülkeleri ile Vatikan, Andorra, San Marino veya Monaco vatandaşları ile uçak mürettebatı ve 12 yaş altı çocukların bundan muaf tutulacağını bildirdi.
Çin’den gelen yolcular için uygulanacak Kovid-19 önlemlerinin 15 Şubat’a kadar yürürlükte kalması öngörülüyor.
Çin’in geçen ayın başında Kovid-19 tedbirlerini gevşetmesinin ardından ülkedeki artan vakalar ve kitlesel yayılmadan endişe duyan çok sayıda ülke, Çin’den gelecek yolculara yönelik tedbirler alacağını bildirmişti.
İspanya dışında İtalya, Fransa gibi AB ülkelerinin yanı sıra ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi birçok ülke, Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara test uygulanması ve sağlık durumlarının izlenmesine yönelik önlemler duyurmuştu.
Vakaların artışa geçtiği Çin’de yeniden sıkı tedbirler uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu.
Son olarak, ‘sıfır vaka’ politikasından çıkılmasını isteyen halk, sokaklara dökülmüş ve Çin yönetimi, tedbirleri gevşetmeye başlatmıştı.

Kaynak: Haber Global


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia