Çin’de korkutan tablo: 20 günde 250 milyon vaka (Çin’deki vaka artışının nedeni ne?)

1 Ocak 2023 0

Çin şu an için dünyada pandeminin en ağır yaşandığı yerlerin başında geliyor. Çin, ülkede vaka sayıları resmi istatistiklerde düşük gösterildiği gerekçesiyle eleştiriliyordu. Bunu iddiaları doğrular nitelikte bir belge ortaya çıktı. Sızdırılan resmi belgelere göre Aralık ayının ilk 20 gününde 250 milyona yakın vaka kaydedildi.

Bloomberg ve Financial Times’ın haberlerine göre çin’de Aralık ayının ilk 20 gününde yaklaşık 250 milyon vaka görüldü

Yalnızca geçen haftaiçi, günlük vaka sayısı ortalama 37 milyonu buldu. Habere göre bu veriler Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yaptığı bir toplantıdan sızdı. Resmi olarak açıklanan verilere göreyse 20 günde yalnızca 60 bin civarında vaka kaydedildi. Ancak resmi verilerle Çin’den gelen son görüntüler, sahadan yapılan haberler, bu verilerin gerçeği yansıtmadığına işaret ediyor.

Çin Ulusal Sağlık Komitesiyse aldığı kararla günlük vaka istatistiklerini artık kamuoyuyla paylaşmayacağını duyurdu. Yani artık ülkede günlük vaka sayısını resmi olarak öğrenmenin yolu yok.

Pandeminin ilk dönemlerinde, tartışmalı uygulamalarla, insanları eve hapsettiği gerekçesiyle eleştirilen Pekin hükümeti şimdi ise tam tersi bir tablo çiziyor. Ülkede artık COVID-19 testi pozitif olanların durumları ağır değilse işe gidip çalışmalarına bile izin veriliyor.

PEKİ ÜLKEDE VAKA ARTIŞININ NEDENİ NE?
Çin’de batılı firmaların ürettiği MRNA aşıları kullanılmıyor. Ülkede üretilen yerli aşıların ise özellikle Omicron gibi yeni varyantlara karşı yeterince koruyucu olmadığı belirtiliyor. Çin kendi MRNA tabanlı aşısını üretse de bu aşının yeni varyantlara karşı koruma konusunda Batılı rakipleri kadar iyi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia