Demans kadınlarda neden erkeklerden daha fazla görülüyor?

18 Aralık 2022 0

Bilim insanları, kadınlarda demans görülme olasılığının neden erkeklerden daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, menopoz sırasında kadınlarda meydana gelen değişikliklerin, beyinde iltihaplanmaya neden olan bir proteini serbest bıraktığını keşfetti. Demansın neden olduğu Alzheimer hastalığından muzdarip bireylerin beyinleri üzerinde yapılan testler, C3 olarak bilinen bu proteinin seviyelerinin Alzheimer’lı kadınların beyinlerinde erkeklerden 6 kat daha yüksek olduğunu gösterdi.

Science Advances adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarları, kadın cinsiyet olan östrojenin doğal bir iltihap baskılayıcı görevi gördüğünü ve C3’ün baskılanmasında rol oynadığını belirtti. Araştırmacılar, erkeklerin cinsiyet hormonu olan testestoronun yaşlandıkça yükselirken, menopoz sırasında kadınlardaki östrojenin keskin bir şekilde düştüğünü aktardı.

DEMANS VE ALZHEİMER ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Demans tek bir hastalık ismi olmayıp, bellek ve benzeri zihinsel yeteneklerin bozukluğunu tanımlamak için kullanılıyor. Demansi hafıza ve düşünme yeteneği, dikkat ve karar alma, dil ve konuşma merkezindeki bozulmalarla kendini gösterebiliyor.

Alzheimer ise demansın neden olduğu; insanların daha sonraki aşamalarda olayları hatırlama, yürüme ve hatta yemek yeme yetilerini kaybettiği, yaşamı büyük ölçüde değiştiren bir hastalığa deniliyor.

Şu anda Alzheimer’ın etkilerini tersine çevirebilecek hiçbir ilaç yok bulunmuyor. Ancak onay aşamasındaki bir ilaç klinik denemelerde olumlu sonuçlar gösterdi.

Uzmanlar yapılan çalışmada 40 kadın ve erkek beynini inceledi. Cinsiyete göre eşit sayıda bölünen hastaların yarısının Alzheimer hastalığından öldüğü belirtildi. Yapılan testler, beyinlerde insanlar yaşlandıkça oluşan bin 449 farklı protein türünü ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu proteinlerin birçoğunun C3 de dahil olmak üzere Alzheimer ile zaten bağlantılı olduğunu aktardı.

Diğer taraftan bilim insanları C3 gibi tamamlayıcı proteinlerin, vücut bir enfeksiyonla karşılaştığında savaşmaya yardımcı olmak için hücrelerde iltihaplanmayı tetiklediğini açıkladı.

Ancak, C3’ün nitrik oksitlerle reaksiyona girerek, vücutta bir “fırtınaya” neden olabilen ve Alzheimer riskini artıran bir hale gelebileceği belirtildi.

Çalışmanın yazarları, kadınlarda menopozdan sonra östrojen düzeylerindeki düşüşün bu riski arttırdığını gösterdi.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Stuart Lipton, “Yeni bulgularımız, tamamlayıcı sistemin bir bileşeninin kimyasal modifikasyonunun Alzheimer’ı yönlendirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu, en azından kısmen, hastalığın neden ağırlıklı olarak kadınları etkilediğini açıklayabilir.

Kadınların neden Alzheimer’a yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu uzun zamandır bir muammaydı, ancak bence sonuçlarımız, kadınların yaşlandıkça artan savunmasızlığını mekanik olarak açıklayan yapbozun önemli bir parçasını temsil ediyor” diye konuştu.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia