Covid-19’da endişe veren yeni varyant: Beş belirtiye dikkat edin

18 Eylül 2022 0

2019’un son haftalarından beri yaşamı olumsuz etkileyen ve 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olup 615 milyondan fazla insana bulaşan corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan türü Omicron varyantının yeni varyantı hızla yayılmaya başlıyor.

Bilim insanları ve uzmanlar corona virüsünün bu zamana kadar en çok mutasyona uğrayan türü olan Omicron varyantının yeni bir alt türü oluştuğunu duyurdu. Bilim insanları Omicron BA.4.6 olarak isimlendirilen bu yeni varyantın belirtilerini de tespit etti.

Özellikle Birleşik Krallık’ta bu virüsün büyük bir hızla yayıldığını açıklayan bilim insanları, bu hafta tespit edilen vakaların yüzde 3’ünün Omicron BA.4.6 olduğunu dile getirdi. Omicron BA.5’e göre yayılma hızı yüzde 36 daha yüksek olan Omicron BA.4.6’nın öne çıkan bazı belirtileri de açıklandı.

İngiliz medyasında yer alan haberde, Omicron BA.4.6’nın Omicron BA.5’e oranla daha farklı belirtileri olmadığı fakat klasik belirtilerden daha farklı ve yoğun semptomların öne çıktığı belirtildi. Tat ve koku kaybı, istemsiz öksürük gibi belirtilerin olmadığı Omicron BA.4.6’da öne çıkan 5 belirti olduğu kaydedildi.

Bu belirtiler ise şu şekilde sıralandı:
– Burun akıntısı
– Baş ağrısı
– Boğaz ağrısı
– Kuru öksürük
– Tıkanık burun

Bilim insanları bu belirtilerin hastadan hastaya değişiklik gösterebildiğini de dile getirdi.

Kaynak: Sözcü


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia