Haftada sadece 2,5 saat egzersiz, Covid riskini azaltıyor

29 Ağustos 2022 0

Corona virüsü salgını yeni varyantlarıyla zaman zaman salgının şiddetini artırırken bilim insanları da virüsle ilgili araştırmalarına devam ediyor. Son olarak araştırmacılar, düzenli egzersiz yapmanın Covid’e yakalanma riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Fiziksel aktivitenin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma olasılığını düşürdüğü uzun zamandır konuşuluyordu. Ancak araştırmacılar, onlarca uluslararası çalışmayı analiz ettikten sonra, formda kalmanın enfeksiyonu tamamen önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Araştırmacılar, hızlı yürüyüş, dans gibi 150 dakika veya orta derecede egzersizin Covid riskini yüzde 11 azalttığını buldular. Hatta aynı etkinin koşu, yüzme veya futbol gibi sporlar da dahil olmak üzere haftada 75 dakikadan fazla şiddetli egzersiz yapan kişilerde de görüldüğünü öne sürdüler.

FARKLI ÜLKELERDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR İNCELENDİ

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan son araştırma, Güney Kore, İran, Kanada, İngiltere, İspanya, Brezilya, Filistin, Güney Afrika ve İsveç’te yürütülen 16 çalışmayı inceledi.

Yalnızca PCR testlerinin kullanıldığı ve egzersiz verileri olan çalışmalar dahil edildi. Toplamda, araştırmaya 1,8 milyondan fazla kişi katıldı.

Katılımcıların fiziksel aktivite seviyeleri, anketler aracılığıyla, kalp atış hızı monitörleri ve diğer aktivite izleme cihazlarından alınan rakamlar aracılığıyla kaydedildi.

Araştırmaya göre; düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin, yaşıtlarına göre virüsten ölme veya ciddi şekilde hastalanma olasılıkları yüzde 43’e kadar daha az.

ARTIK DAHA FAZLA SPOR YAPILIYOR

Egzersizin neden virüse yakalanma riskini azalttığı hakkında henüz pek bir bilgi olmasa da uzmanlar, bunun vücudun bağışıklık savunmasını artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca düzenli egzersizin, beyaz kan hücresi ve antikor sayısını artırarak vücuda girmeden önce vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olduğuna inanılıyor.

Fiziksel aktivite, vücutta üretilen hastalıklarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını azaltabilen stres hormonu kortizolün salınımını da azaltıyor.

Araştırmacılar pandemiyle beraber egzersiz yapan insanların da artmasına dikkat çekti. Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre, ortalama bir İngiliz artık günde 25 dakikayı formda kalmak için harcıyor, bu da 2014 ve 2015’teki süreden altı dakika daha fazla.

Araştırmacılar, bulguların daha düzenli egzersizi teşvik edebileceğini belirtti.

Kaynak: Sözcü


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia