Hatırlatma dozunu kim, ne zaman yaptırmalı?

24 Temmuz 2022 0

Koronavirüste vaka sayıları giderek artıyor. Uzmanlar bu süreçte hatırlatma dozlarının önemine dikkati çekiyor. Peki hatırlatma dozunu hangi grup ne zaman yaptırmalı, en çok kimler hastalığa yakalanıyor?

Omicronun alt varyantlarının etkisi ile vaka sayıları yükselişe geçti. Özellikle hiç koronavirüse yakalanmayanlar ve hatırlatma dozlarını ihmal edenler hastalanıyor.

Koronavirüs vaka sayıları giderek artıyor. Hastalanan kişilere bakıldığı zaman son 6 ay içinde aşı yaptırmadıkları ya da aşıyı ne zaman yaptırdıklarını hatırlamadıkları belirtiliyor.

“6 ay geçtiyse 2. hatırlatma dozu yaptırılabilir”

Prof. Dr. Köksal, “Hatırlatma dozunun en erken ne zaman yapılması gerekiyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Eğer bir kişi aşı serisini tamamladıysa, hatırlatma dozunu da yaptırdıysa bunun üzerinden 6 ay geçtikten sonra tekrar ikinci hatırlatma dozunu yaptırabilir. COVID-19’u 1 kişi geçirdiyse 6 aydan önce aşısını yaptırmasına gerek yok, 6 ay sonra yaptırabilir.”

Hasta ve yaşlılar için aşı süresi

Köksal, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlarda durumun farklı olduğunu belirterek, “Aşının etkinliği yaş ve bağışıklık sistemini bozacak herhangi bir hastalık durumunda maalesef azalıyor. O nedenle özellikle 65 yaşın üzerinde olan ve kronik hastalığı olanlar 3 aydan sonra yaptırabilir” dedi.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia