BioNTech aşısı için hatırlatma dozu randevuları açıldı

17 Temmuz 2022 0

Koronavirüs ile en etkin mücadele aşı. BioNTech aşısı yaptırmış ve üzerinden 6 ay geçmiş kişilere hatırlatma dozu tanımlandı. Aşı uygulaması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız hesabı veya Alo 182 üzerinden randevu alınabilecek.

Koronavirüsün yeni alt varyantlarına bağlı vakalar, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de artmaya başladı. Harekete geçen Sağlık Bakanlığı, hatırlatma dozu randevularını yeniden açtı.

BioNTech aşısının üzerinden 6 ay geçenler hatırlatma dozunu yaptırabilecek.

3 aşıdan biri tercih edilebilecek

E-nabız sistemine tanımlananlar bugünden itibaren randevu alıp aşı olabilecek.

3 doz BioNTech aşısı olanlar için bu 4’üncü doz olacak. 65 yaş ve üstü ile riskli gruplarda olanlar için bu 6’ncı doz aşı olacak.

Hatırlatma dozu için BioNTech, Sinovac veya TURKOVAC’tan biri tercih edilebilecek.

Sinovac ve Turkovac’ta ise hatırlatma dozu aralığı ise 3 ay olarak belirlenmişti.

Aşı olmak isteyenler randevu alacak

Aşı olmak isteyen vatandaşlar, COVID-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek öğrenebilecek.

Aşı olacak gruplar arasında yer alan kişiler, randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirilecek ve tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.

Aşı uygulaması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız hesabı veya Alo 182 üzerinden randevu alınabilecek.

Bakan Koca: Hatırlatma dozunu ısrarla öneriyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da aşının önemi ile ilgili sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

“Omicron’a bağlı vakalar Türkiye’de de artış gösteriyor. Bayramda dikkat etmeli. Maskeyi zaruri kılan ortamlar biliniyor. 50 yaş üstüyle risk grubundakilerin son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse hatırlatma dozunu ısrarla öneriyoruz. Aşıya bizim verdiğimiz önemi sizler de verin.”

Risk grubundakilere hatırlatma dozu önerisi

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da vaka sayılarındaki artışın aşının önemini bir kez daha gündeme getirdiğini söyledi.

Kayıpmaz konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Siz eğer COVID-19 hastalığını geçirmişseniz veya daha önce aşılanmışsanız bu yeni varyantlara karşı bağışıklık sisteminizin yanıtı düşebiliyor. Bunun da önüne geçebilmenin yolu aşıların hatırlatma dozlarının mutlaka olması. 50 yaş üstü bireyler için, altta yatan kronik hastalığı olanlar, solunum sistemi sıkıntıları kalp hastalıkları, bağışıklık sistemi yetmezlikleri, kanser hastaları aktif olarak kemoterapi görenler başta olmak üzere bu hastaların risk grubunda olduklarını hatırlatmak lazım. Risk grubu başta olmak üzere hatırlatma dozlarının bu dönemde olması önem arz ediyor.”

“Tatilde virüsü unutmayın”

Tatil günlerinde artan temasla virüsün bulaş riski de artıyor. Bu dönemde kişisel tedbirlerin alınması büyük önem taşıyor.

Kayıpmaz, bayram ziyaretlerinin kısa tutulması ve fiziki mesafenin korunmasıyla bulaşın önüne geçilebileceğini hatırlattı.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia