Ülkede maymun çiçeği hastalığı tespit edilen ilk hasta konuştu

12 Haziran 2022 0

Maymun çiçeği vakalarının görüldüğü Brezilya’da hastalığa yakalanan ilk insan kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Son dönemde birçok Avrupa ve Batı ülkesinde maymun çiçeği salgını patlak verirken, vaka sayılarının artış gösterdiği Brezilya’da da bu hastalığa yakalanan ilk hasta kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Brezilya medyasına konuşan 41 yaşındaki adam bir süredir tecrit altında tutulduğu Emilio Ribas Enfeksiyon Enstitüsü’nde konuştu.

Avrupa’ya gittikten sonra hastalığa yakalanan ve virüsün bulaştığı resmi olarak tespit edilen ve ismini açıklamak istemeyen adam sağlık durumunun iyiye gittiğini ve tecrit altında tutulduğunu söyledi. İsmini açıklamayan hasta, “En iyi korunma yöntemi gerçek bilgidir ve ben de bilime inanıyorum ve burada tedavime devam ediyorum” dedi.
Brezilyalı hasta yaşadığı semptomları da kamuoyuna duyurdu. Mayıs ayının sonunda Avrupa’dan Brezilya’ya dönüş yaptığı sırada ilk semptomların ortaya çıktığını söyleyen hasta birçok belirti gösterdiğine dikkat çekti.

Belirtiler arasında yüksek ateş, aşırı yorgunluk, baş ağrısı ve gözlerin arkasında oluşan ağrı olduğunu söyledi. Avrupa tatilinden annesiyle dönen adam annesinin sağlık durumunun iyi olduğunu da dile getirdi.

İsmini açıklamayan hasta vücudunda 60’tan fazla yara oluştuğunu da dile getirdi.

Kaynak: Sözcü


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia