Dünya Sağlık Örgütü Pfizer’ın COVID-19 ilacını tavsiye etti

24 Nisan 2022 0

Dünya Sağlık Örgütü, ağır COVID-19 hastalığı geçirmeyen fakat hastaneye kaldırılma riski yüksek olanlar için Pfizer’ın geliştirdiği COVID-19 ilacını tavsiye etti.
Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Uzmanlar Yönerge Geliştirme Grubu’nun British Medical Journal’da yayımlanan makalesinde, uzmanların bir süredir araştırdığı, antiviral etken madde “nirmatrelvir” ve “ritonavir”in birleşiminden yapılan Pfizer’ın COVID-19 ilacının, etkililik oranına dair veriler paylaşıldı.

Uzmanlar, etkililik incelemesi için 3 bin 100 COVID-19 hastası üzerinde ilacı denedi.

Bu kapsamda DSÖ’nün, hafif COVID-19 hastalığı geçiren fakat hastaneye kaldırılma oranı yüksek olan kişiler için Pfizer’ın ağızdan alınan antiviral ilacını tavsiye ettiği açıklandı.

Diğer antiviral ilaç türlerine göre daha etkili

Hastaneye kaldırılma riski yüksek olanların aşı yaptırmayan, ileri yaştaki ve bağışıklığı baskı altındaki hastaları içerdiği belirtildi.

Söz konusu COVID-19 ilacını kullanan bu gruplar da dahil COVID-19 hastalarında hastaneye kaldırılma riskinin engellendiği, ritonavirden yapılan ilacın diğer antiviral ilaç türlerine göre daha etkili olduğu sonucuna varıldı.

Dünya Sağlık Örgütü en son 14 Ocak’ta eklem iltihabı ilaçları Baricitinib ile Interleukin-6’nın COVID-19 tedavisinde kullanımını tavsiye etmişti.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia