Prof. Dr. Aydın: Daha kötü varyant gelmeyecek

20 Mart 2022 0

Salgındaki son durum ve koronavirüs varyantları hakkında konuşan Prof. Dr. Faruk Aydın, “Varyant oluşumu devam edecek ama iyi yönde devam edeceğine yönelik kanılarımız var. Daha kötü varyant gelmeyecek” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aydın, koronavirüsün mutasyona uğramaya ve yeni varyantlar oluşturmaya devam edeceğini söyledi.

En büyük silahın aşılanma olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Aydın, “Delta’ya veya Alfa’ya benzeyen yeni varyant oluşumu beklemiyoruz. Yeni oluşacak varyantların Delta gibi ciddi sağlık sorunu yaratabileceğini öngörmüyoruz. Varyant oluşumu devam edecek ama iyi yönde devam edeceğine yönelik kanılarımız var. Daha kötü bir varyant gelmeyecek” diye konuştu.

“Tehlike geçti haberini alıncaya kadar tedbirli davranalım”

Dünyayı etkisi altına alan omicron varyantının öldürücü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Aydın, omicronun kendi içinde ikinci bir varyant oluşturduğunu ve 60’a yakın mutasyon geçiren bu varyantın atasal virüsten çok uzaklaştığını anlattı:

“Ülkemizde her gün 100’ün üzerinde insan hayatını kaybediyor. Dünyayı düşünürsek 6 milyonun üzerinde insan öldü. Evet, daha hafif hastalık yapıyor ama aralık, ocak, şubat aylarında dünyada günlük 250-300 kişi hayatını kaybetti.

Kendi içinde oluşturacağı varyantların, bundan daha fazla öldürücü olmasını beklemiyoruz ama azcık değişse de mevcut öldürücülüğü sağlık sorunu olan insanlarda hala yüksek. Bu virüse yakalananların sayısı giderek düşüyor ama hatırlayın; bir insana bulaşmış ve o insandan bütün ülkemize yayıldı. Böyle bir durumun oluşmaması için ‘Tehlike geçti’ haberini Sağlık Bakanlığı’ndan alıncaya kadar tedbirli davranalım. Sektörlerimizin kapatıp, faaliyetlerini durduracak bir tehlikenin olmadığını ekleyelim. Tedbirlere uyalım en önemlisi de aşılarımızı olalım ve bunları tamamlayıcı aşılarımızla tamamlayalım.”

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia