Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, “Molnupiravir” ilacı ile ilgili detayları paylaştı

21 Şubat 2022 0

Koronavirüs tedavisinde yeni bir aşamaya geçildi, Molnupiravir ilacının kullanımı başladı. İlacı kullanım kriterleri de belirlendi. 65 yaş üstünde, kanser geçmişi olan ve organ nakli olan kişiler ilacı kullanacak grupta.

Antiviral koronavirüs ilacı Molnupiravir kullanıma girdi.

Hayati riski olan gruplar için kullanılıyor. Bu nedenle risk grubundakilerin hafif belirtilerde dahi test yaptırması öneriliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Molnupiravir’in hafif orta seyirli koronavirüs hastalarının tedavisinde ilk beş gün içerisinde başlanması tavsiye ediliyor” dedi.

65 yaş üstü ve belirlenen risk gruplarının ilaca erişimi açıldı

ABD’de ve İngiltere’de kullanılan ilaç Türkiye’de de risk grubuna veriliyor.
İlacın kullanılacağı gruplar için kriterler belirlendi.

Doç. Dr. Kayıpmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

“65 yaş üstündeki kişiler öncelik grubunda. Son bir yılda kemoterapi almış kişiler, son 6 ay içerisinde radyoterapi almış kişiler, pirimer immün yetmezliği olan kişiler, organ nakli yapılmış kişiler, kemik ili nakli yapılmış kişiler ve AIDS hastaları bu kapsamda değerlendiriliyo. Rituksimab isimli ilaca son bir yıl içerisinde raporlu bir şekilde kullanan kişilerde bu ilacın öncelikli olarak başlanması gereken hedef grubunda.”

“İlacın aşısız kişilerde etkinliği yüzde 31”

İlacın aşısız kişilerde etkinlik oranı yüzde 31 olarak gösterildi.

Kayıpmaz, aşı yaptıranlarda daha etkin olması beklenen ilaçla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Daha önce yapılan bilimsel çalışmalarda Molnupiravir uygulanan hiç aşı olmamış, hafif orta şiddette ayaktan tedavi alan kişilerde placebo grubuna göre yaklaşık %31 lik bir oranda hastaneye yatışı veya ölümü engellediği bulunmuş bir ilaç.”

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia