Araştırma: D vitamini koronavirüse karşı etkili mi?

13 Şubat 2022 0

Koronavirüse yakalanmadan önce yeterli seviyede D vitaminine sahip olan hastaları, durumu böyle olmayanlarla karşılaştıran bilim insanları, iki grup arasında COVID-19’dan ciddi şekilde hastalanma olasılığında çarpıcı farklılıklar buldu.

7 Nisan 2020 ile 4 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında İsrail’in Nahariya kentindeki Galilee Tıp Merkezi’ne kabul edilen 253 kişi üzerinde yapılan araştırmada, D vitamininin COVID-19’a karşı korunmadaki rolünün azımsanmayacak ölçüde olduğu ortaya çıktı.

Galilee Tıp Merkezi’nden Dr. Amiel Dror, “D vitamini eksikliğiniz olduğunda ciddi hasta olma şansınızdaki farkı görmek istedik.” dedi.

Araştırmaya göre, COVID-19’a yakalanmadan önce D vitamini eksikliği olan kişilerin yaklaşık yarısı ciddi hastalık geliştirdi.

Dror, bulguların D vitamininin solunum sistemine saldıran virüslerle başa çıkmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Dror, “Bu, önceki varyantlar için olduğu gibi Omicron için de aynı derecede önemlidir” dedi.

D vitaminini azaltan temel koşulların insanları ciddi COVID-19’a karşı daha savunmasız hale getirebildiği öne sürüldü.

Daha fazla veriye ihtiyaç duyan araştırma, D vitamininin COVID-19’a karşı etkisini gösterse de tam koruma sağladığını kanıtlamıyor. Bilim insanları bunun için aşının gerekliliğine işaret ediyor.

D vitaminin çoğu Güneş’ten

D vitamininin çoğu cilt üzerindeki doğrudan Güneş ışığından geliyor.

Yağlı balık, mantar ve yumurta sarısı gibi gıdalarda ve takviyelerde bulunuyor.

Bar-Ilan Üniversitesi ve Galilee Tıp Merkezi’nden araştırmacılar tarafından kullanılan bir kriter olarak, mililitrede 20 nanogramdan fazla D vitamini seviyeleri çoğu insan için yeterli kabul ediliyor.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia