Almanya Sağlık Bakanı uyardı: Omicron dalgası önlenemeyebilir

26 Aralık 2021 0

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Almanya’da COVID-19 salgınında Omicron varyantının sebep olacağı dalganın önlenemeyeceğinin varsayılması gerektiğini söyledi.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında COVID-19 salgınındaki durumu değerlendirdi.

Delta varyantının yol açtığı dalgayı kontrol altına almayı başaracak durumda olduklarını ifade eden Lauterbach, alınan tedbirlerin etkisini gösterdiğini belirtti.

“Beşinci dalga” uyarısı

Buna rağmen salgında beşinci dalganın ortaya çıkmasının beklenmesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Omicron dalgasının artık önlenemeyeceğini ve Almanya’ya ulaşacağını varsaymamız lazım.” dedi.

Lauterbach, Omicron varyantının çok fazla yayılmasını engellemek için dün Alman hükümetinin tedbirler aldığını anımsattı.

Öncelikli strateji: Hatırlatıcı doz uygulamasına hız verilmesi

Burada öncelikle hatırlatıcı doz uygulanmasına hız verilmesi stratejisini izlediklerini anlatan Lauterbach, yıl sonuna kadar 30 milyon, daha sonra da bir kez daha 30 milyon kişiye aşı uygulamayı hedeflediklerini aktardı.

Lauterbach ayrıca merkezi ABD’de bulunan Novavax firmasının COVID-19’a karşı ürettiği aşıdan 4 milyon doz aldığını, bunun 2022’in başında ülkeye gelmesinin beklenildiğini kaydetti.

RKI’ye şimdiye kadar 540 Omicron vakası bildirildi

RKI Başkanı Wieler de salgınla mücadelede aşı kampanyasının yanında insanların temaslarını azaltması istedi.

Ülkede birçok bölgede vaka sayıların çok yüksek olduğunu, hastanelerin kapasitenin sınırında bulunduğunu, zorunlu olmayan ameliyatların ertelendiğini ve yaklaşık 4 bin 500 kişinin COVID-19’dan dolayı yoğun bakımda bulunduğunu söyleyen Wieler, Omicron varyantının yol açacağı yeni dalgının yavaşlatılmaması durumunda kritik öneme sahip kamu hizmetlerinin etkileneceği uyarısında bulundu.

Wieler, Almanya’da RKI’ye şimdiye kadar 540 Omicron vakasının bildirildiğini, her 3 günde bu sayının iki kat artmasıyla 2-3 hafta içinde tespit edilen COVID-19 vakalarının çoğunluğunun Omicron varyantı olacağını kaydetti.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia