Pfizer/BioNTech aşısı olanlara neden corona virüs bulaşıyor? Bilim insanları yanıtladı

7 Kasım 2021 0

Dünyada 5 milyonu aşkın kişinin ölmesine neden olan Covid-19 pandemisine karşın hiç şüphesiz ki en etkili koruma yöntemi aşılar. Ancak, tam olarak aşılanmasına rağmen Covid-19’a yakalanan oldukça az sayıda insanlarla ilgili çıkan haberler bazen şüphe uyandırıyor. İsrailli bilim insanları bu konuya nokta koyan bir çalışma yayımladı. Araştırmacılar, tam olarak aşılı olmasına rağmen Covid-19’a yakalanan insanların antikor tepkisinin düşük olduğunu söyledi. Ancak hiçbirinin hastaneye yatacak kadar şiddetli bir şekilde hastalanmadığını vurgulayarak, aşıların koruyucu etkisine dikkat çektiler.

ÇIĞIR AÇAN VAKA NEDİR?
İsrail’de yapılan yeni bir araştırma, çığır açan Covid-19 vakalarının daha düşük antikor seviyelerine sahip kişilerde meydana geldiğini gösterdi. Çığır açan vaka, aşıları eksiksiz olmasına rağmen corona virüse yakalanan kişi olarak tanımlanıyor.

The New England Journal of Medicine’de yayımlanan çalışma kapsamında bilim insanları Sheba Tıp Merkezi’ndeki bin 497 tam aşılı sağlık çalışanına ait verileri inceledi. Hepsi Pfizer/BioNTech’in Covid-19 aşısıyla aşılandı.

Sağlık çalışanları Covid-19 veya olası virüs semptomları olan biriyle bilinen bir maruziyet nedeniyle 19 Aralık 2020’den 28 Nisan 2021’e kadar çığır açan enfeksiyonlar için test edildi.

HİÇBİRİ HASTANEYE KALDIRILMADI
Sonuçlarda 39 sağlık çalışanın aşılı olmasına rağmen corona virüse yakandığı görüldü. Bilim insanları, birçoğunun semptomları hafif olduğunu ve hiçbirinin hastaneye kaldırılması gerekmediğini açıkladı.

ÇIĞIR AÇAN VAKALARDA EN SIK GÖRÜLEN YOĞUN SEMPTOMLAR NELERDİR?
Bununla birlikte, çığır açan vakalarda, en yaygın görülen semptomların solunum tıkanıklığı, kas ağrıları(miyalji), koku veya tat kaybı olduğu belirtildi.

Çoğunda ateş gelişmez iken, bazılarında uzun süreli koku kaybı, inatçı öksürük, halsizlik ve yorgunluk gibi uzun süreli Covid-19 semptomları olduğunu bildirdi.

Ayrıca, çığır açan vakaları olan sağlık çalışanlarının yaş ortalamasının 42 olduğu aktarıldı.

ANTİKOR SEVİYELERİNİN DÜŞÜK OLDUĞU BULUNDU
Diğer taraftan çalışmanın yazarları, çığır açan 39 vakadan 22’sinin Covid-19 teşhisinden önce antikor testi yaptırdığını söyledi.

Bulgular, aşı olmasına rağmen Covid-19’a yakalananların kan dolaşımında dolaşan antikor düzeylerinin sürekli olarak daha düşük olduğunu gösterdi.

Yüksek düzeyde antikora sahip olanlar ise daha fazla koruma ve daha düşük enfeksiyon oranı ile ilişkilendirildi.

Ancak araştırmacılar, aşı sonrası bağışıklığının azalmasının çığı açan enfeksiyonlarda bir faktör olup olmadığından emin olmadıklarına dikkat çekti. Ayrıca, çalışmanın daha bulaşıcı delta varyantının vakalarda bir artışa yol açmadan önce yapıldığını da vurguladılar.

OLDUKÇA NADİR GÖRÜLÜYOR
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Dr. Francis Collins, “Genel olarak, bu bulgular bu aşıların son derece etkili olduğuna dair daha fazla güvence sağlıyor. Çığır açan enfeksiyonlar, meydana gelebilseler de, oldukça nadir görülür” dedi.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia