Geniş kapsamlı araştırma: Çocuklarının corona virüsten ölme olasılığı mevsimsel gripten daha yüksek değil

11 Temmuz 2021 0
eiZqaI78OE-peyhq6aF35Q.jpg

Bilim insanları, çocukların yeni tip corona virüsten (Covid-19) ölme riskinin 500 binde bir olduğunu buldu. Kalp hastalığı, kanser, serebral palsi ve otizm gibi ciddi hastalıkları olan çocukların virüsten ciddi şekilde hasta olma şansları daha yüksek olduğu belirtildi. Ancak, araştırmacılar bu gruptaki çocuklar için bile Covid-19’un mevsimsel gripten daha riskli bir durum oluşturmadığını söyledi.

İngiliz bilim insanları tarafından yapılan yeni ibr araştırmada, çocuklarının corona virüsten ölüm riskinin oldukça düşük olduğu bulundu.

Araştırmacılar, bulgularını Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi’ne (JCVI), İngiltere Sağlık Bakanlığı’na ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) sundu. JCVI ve İngiltere’nin bilim kurulu olan SAGE danışmanları, daha fazla güvenlik verisi bulunana kadar aşıların çocuklara verilmesi konusundaki endişelerini daha önce dile getirmişti.

Söz konusu araştırmalar, University College London, York Üniversitesi ve Liverpool Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yürütüldü.

ÇOCUKLARIN COVİD-19’DAN ÖLME RİSKİ 500 BİNDE BİR

Çalışmada İngiltere’de Covid-19 nedeniyle yalnızca 25 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. Risk 500 binde bir olarak açıklandı. Buna göre, corona virüs, pandeminin ilk yılında tüm nedenlerden kaynaklanan 3 bin 105 çocuk ölümünün yüzde 0,8’inin nedenini oluşturdu.

Araştırmacılar, aynı dönemde 124 çocuğun intihar, 268’inin travma nedeniyle öldüğünü, bu durumun Covid’in çocuklarda ‘nadiren ölümcül olduğunu’ gösterdiğini söyledi.

Diğer taraftan, ölen çocukların yüzde 75’inden fazlasının kronik rahatsızlıkları varken, üçte ikisinde birden fazla altta yatan hastalık ve yüzde 60’ında yaşamı sınırlayan koşullar vardı.

“ÇOCUKLARI OKUL VE SOSYAL YAŞAMDAN UZAKLAŞTIRMAK, ONLAR İÇİN PANDEMİDEN DAHA TEHLİKELİ”

Çalışmanın yazarları, ‘son derece düşük’ ölüm riskinin, çocukları okul ve sosyal etkinlikler gibi normal aktivitelerinden uzaklaştırmak anlamına geldiğini ve pandeminin kendisinden daha büyük bir risk teşkil edebileceğini’ belirtti.

YOĞUN BAKIMA ALINMA ORANI 50 BİNDE BİR

Diğer taraftan, çalışma İngiltere’deki 251 gencin Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar Covid-19 nedeniyle yoğun bakıma alındığını gösterdi. Bu da çocuklarda Covid-19 nedeniyle yoğun bakıma alınma riskinin yaklaşık 50 bin birde bire eşit olduğu anlamına geliyor. Bu hastaların ise yüzde 91’inde bir veya daha fazla altta yatan sağlık durumu vardı.

Ayrıca, Covid’in neden olduğu PIMS-TS adı verilen nadir bir inflamatuar sendromla bakıma kabul edilen çocukların 40 binde birlik bir risk oluşturduğunu buldular. PIMS-TS’den beşten az çocuk öldü.

OBEZİTE VE ALTTA YATAN SAĞLIK SORUNLARI RİSKİ ARTIRIYOR

Araştırmacılar, Covid-19 ile hastaneye kaldırılan çocuklardan ağır hastalık veya ölüm riski en yüksek olan çocukların, altta yatan iki veya daha fazla rahatsızlığı olduğunu veya obez olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bu grupların aşılama ve koruyucu kalkanlama için daha yüksek bir öncelik olarak görülmesi gerektiğini önerdi.

“COVİD-19’UN OLUŞTURDUĞU RİSK MEVSİMSEL GRİPTEN DAHA FAZLA DEĞİL”

UCL Great Ormond Street Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden Profesör Russell Viner konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yeni çalışmalar, corona virüsten kaynaklanan ciddi hastalık veya ölüm risklerinin çocuklarda ve gençlerde son derece düşük olduğunu gösteriyor. Daha yüksek risk altındaki çocuklar, herhangi bir kış virüsüne karşı da aynı oranda risk altındalar. Bulgularımız, sadece İngiltere’de değil, uluslararası alanda da gençlerin ve çocukların aşılanmasıyla ilgili kararların yanı sıra gençler için koruyucu kılavuzluk konusunda bilgi sağlayacağı için önemlidir” dedi.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia