Prof. Dr. Özlü: 2 doz aşı Delta varyantına karşı yüzde 80 koruyor

27 Haziran 2021 0
asi-mutasyon-1605597_2.jpg

Dünyada etkisini artıran Delta varyantı Türkiye’de de yayılmaya devam ederken, uzmanlardan rahatlatan bir açıklama geldi. Buna göre, 2 doz aşı vurulması durumunda koruyuculuk yüzde 80’lerde seyrediyor.

Koronavirüsün Delta varyantı hızla yayılıyor. Uzmanlar hem Delta’ya hem de olası diğer mutasyonlara karşı 2 doz aşının önemli olduğu görüşünde.

Tüm dünyada etkisini artıran Delta varyantı hakkında merak edilenleri, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü TRT Haber’de değerlendirdi.

Bu tür mutasyonların beklenen bir durum olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özlü, “Asıl önemli olan virüsün hastalık yapma gücünü değiştirip değiştirmediği; daha ağır, daha ölümcül bir hastalığa neden olup olmadığıdır. Bir de bulaştırıcılık açısından virüse bir avantaj sağlayıp sağlamaması da önemli. Hızlı yayıldığını gördüğümüze göre bulaştırıcılık açısından bir avantaj sağladığını tahmin edebiliriz. Daha hızlı yayıldığı ve avantajlı olduğu için hızlı şekilde diğer virüslerin yerini alıyor. Ama henüz net bir şey söylemek için erken, izlemek lazım. Diğer virüsleri, varyantları konuştuğumuz gibi bunu da konuşacağız” dedi.

Tevfik Özlü, özellikle Güney Yarımküre’de salgının artışıyla beraber yoğun virüs yükünün olduğu ülkelerde bu tür varyantların ortaya çıkmasının beklenen bir durum olduğu ve Afrika, Brezilya gibi ülkelerin yakından takip edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia