Koronavirüse karşı 3. doz aşı gerekli mi?

13 Haziran 2021 0
koronavirus-asisi-1480164_2.jpg

Türkiye’de aşılama 30 milyon dozu aştı. Aşılama hızla devam ederken, 3. doz aşı yapılmalı mı, yapılmamalı mı sorusu gündemde. Uzmanlara göre ise öncelikle hiç aşı olmamış kişilerin aşılanması gerekiyor.

Türkiye’de aşılama ocak ayında başladı. Aşılamada 6. ayı dolanların 3. doz aşı olup olmayacağı tartışılıyor.

Uzmanlara göre ise 3. doz için henüz erken…

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, “Bununla ilgili çok kesin bir bilgiye ulaşmış değiliz. Bunun için Faz 3 çalışması gibi bir çalışmaya ihtiyacımız var. Çünkü bizim hastalığın seyriyle ilgili antikorun ne kadar süreceği ile ilgili kesin bilgilere ulaşmış değiliz“ dedi.

“Hiç aşı olmayanlar aşılanmalı”

Akhan, toplumsal bağışıklığın sağlanması için hiç aşı olmamış kişilerin öncelikli aşılanması gerektiği görüşünde…

“Şuanda böyle bir pandeminin ortasında aşıyla 3. dozdan çok, hiç aşılanmayanların aşılanması özellikle bu dönemde çok önemli ki toplum bağışıklığı sağlansın.”

Yüksek antikor önemli mi?

Hastalık geçiren ya da aşı olanlar antikor üretiyor. Bu oranının düşük ya da yüksek olmasının da önemli olmadığı belirtiliyor. Eski tecrübelere göre hücreler virüsle karşılaştığında tekrar antikor üretmeye başlıyor.

Akhan konuşmasına şöyle devam etti:

“Sarsta ve Merste antikorların 2-3 yıl devam ettiği belirlenmişti. İnflüenzada bellek hücreleri olduğu için hepsinde bu enfeksiyonların, bu bellek hücreleriyle hafıza şeklinde hatırlıyorlar. Tekrar antikor yapabiliyorlar. Bizim aşıyla ya da hastalığı geçirerek oluşacak durum o antijeni tanımak. Yani bunu vücut tanıyor.”


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia