Koronavirüs, varise bağlı pıhtı atma riskini artırıyor

23 Mayıs 2021 0
bacak-1581973_2.jpg

Bacaklarda oluşan varisler, kanda pıhtılaşmayı tetikleyerek insan sağlığı üzerinde risk yaratıyor. Özellikle koronavirüs hastalarında, hastalığı atlatanlarda ve uzun süre hareketsiz kalanlarda risk daha fazla.
Yeni tip koronavirüs (COVID-19), kalp ve damar sistemini de etkiliyor. En sık görülen risk ise kanda pıhtılaşma.

Sigara içmek ve obezite, koronavirüsle birlikte pıhtılaşmayı tetikliyor. Bir cilt problemi olarak görülen varis de pıhtılaşmanın nedenleri arasında.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Hakkı Serkan Şahin, “Varis, yani toplardamar yetmezliğinde kan bacakta göllenir ve kanın hareketi yavaşlar. Bu yavaşlama esnasında pıhtılaşmayı etkileyen bir yan faktör eklenirse kolaylıkla damar duvarına tutunup orada bir pıhtı mekanizması başlayabilir ve bu süratle ilerler.” diye konuştu.

Hareketsiz kalmak da pıhtı atma riskini artırıyor

Koronavirüse yakalanmak ya da hastalığı geçirmiş olmak, uzun süre hareketsiz kalmak varisle birlikte pıhtı atma riskini arttırıyor.

Vücutta pıhtının oluşması için üç faktörden ikisinin bir araya gelmesi gerektiğini söyleyen Şahin, “Kanın göllenmesi, pıhtılaşmaya meyil ve damar hasarı. Koronavirüste damar hasarı oluşmakta, pıhtılaşmaya meyil oluşmakta. Sizin eğer bir de varisiniz, toplardamar yetmezliğiniz varsa pıhtılaşmanın olması için gereken bütün faktörler bir araya geliyor demektir.” dedi.

Egzersizlerin aksatılmaması gerekiyor

Uzmanlar varis problemi olanlara ev içinde de olsa egzersiz öneriyor.

Şahin, “Hiçbir şey olmasa bile evin içinde koridorda yürümek temin edebilirlerse, varis çorabı edinip korumak adına, kan göllenmesini engellemek adına basit spor aletlerini kullanabilirler” ifadelerini kullandı.

Pıhtılaşmayı tetikleyen varisin gelişen teknoloji sayesinde tedavisi de kısa sürede yapılıyor.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia