Kadınlar erkeklerden daha fazla “uzun COVID” sendromu yaşıyor

14 Mart 2021 0
koronavirus-1534308_2.jpg

İngiltere’de bir araştırmaya göre, COVID-19 sebebiyle hastaneye kaldırılan iş kadınlarının, aynı yaş grubundaki erkeklere göre “Uzun COVID” geliştirme olasılığı beş kat daha fazla.

Koronavirüse yakalanan ve hastaneye yatan 50 yaş altındaki iş kadınları, erkeklere göre 5 kat daha fazla COVID-19 bağlı olası yeni maluliyet bildiriyor.

Bu kadınların nefes darlığı yaşama olasılığı erkeklere göre 6 kat fazlayken hastaneden taburcu edildikten sonra yorgunluk yaşama olasılığı ise erkeklerden 2 kat daha fazla olduğu açıklandı.

Uluslararası Şiddetli Akut Solunum ve Ortaya Çıkan Enfeksiyon Konsorsiyumu (Isaric) grubundan elde edilen ve Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu’na (SAGE) sunulan bulguların, henüz hakemli tıp dergisinde yayınlanmadığı ancak iş hayatındaki kadınların aynı yaş grubundaki erkeklere göre Uzun COVID belirtilerini daha fazla yaşadığını ortaya koydu.

Uzun COVID nedir?

Bazı insanlar için koronavirüs, enfeksiyon geçtikten sonra haftalar veya aylar süren semptomlara neden olabiliyor. Bu durum, bazen “COVID-19 sonrası sendrom” veya “uzun kovid” olarak adlandırılıyor.

Kaynak: trtHaber


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia