Kemik iliğindeki bağışıklık artırıcı hücreler tespit edildi

6 Mart 2021 0
kemik.jpg

Koronavirüs salgını küresel bir boyut kazanınca bağışıklık sistemi ile ilgili araştırmalar da hız kazandı. Kemik iliğinde özel bir öncül hücre saptandı.

ABD’de yapılan bir araştırma, kemik iliğinde bulunan özel bir öncül hücrenin bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koydu. Çalışma sayesinde, insan bağışıklığını güçlendirmeye yönelik tedavilerde yeni bir döneme girilebilir.

Teksas Üniversitesi Çocuk Araştırmaları Enstitüsü’nde Doktor Bo Shen başkanlığındaki araştırma ekibi, fareler üzerinde yaptığı deneyde, enfeksiyonla mücadelede hücrelerle öncül hücre arasında yaşanan iletişime ilişkin bir bilinmeyeni aydınlatmayı başardı.

Bağışıklık nasıl artıyor?

Ekip, kemik iliğinde özel bir öncül hücre saptadı ve bu hücrenin bağışıklık hücrelerinin çoğalmasını desteklediğini ortaya koydu. Bu çalışma sayesinde, öncül hücrenin bağışıklık hücrelerini nasıl çoğalttığı daha iyi anlaşılabilecek.

İnsan üzerinde uygulanırsa yeni bir dönem başlar

Bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir role sahip öncül hücrenin saptanması, bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığını bulmaya yönelik çalışmalara da ışık tutacak. Söz konusu çalışmanın, insanlarda da yapılması halinde, ortaya çıkan sonuçların klinik uygulamalarda yeni bir dönemi başlatabileceği tahmin ediliyor.

Bu yeni uygulamalarla, kişinin bağışıklık sistemi çok daha etkin biçimde güçlendirilebilecek.


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia