Regeneron’un antikor kokteyli semptomatik Covid-19 vakalarını yüzde 100 oranında önledi

30 Ocak 2021 0
oDqvcC0zUk2pYhtYjrUp_A.jpg

ABD’li ilaç şirketi Regeneron Pharmaceuticals tarafından yapılan açıklamada, yeni tip corona virüse karşı geliştirilen antikor kokteylinin semptomatik Covid-19 vakalarını önlemede yüzde yüz 100 başarılı olduğu belirtildi. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın tedavisinde kullanılan “REGEN-COV” adlı ilacın  asemptomatik olanlar da dahil olmak üzere genel enfeksiyon oranlarını ise yaklaşık yüzde 50 oranında düşürdüğü belirtildi.

Regeneron’un açıklamasına göre bulgular, ABD’de Covid-19 yakalanan az bir aile üyesi bulunan  400 katılımcının erken analizine ve İngiltere’de 74 hastanede ‘en az 2 bin’ Covid-19 hastası üzerinde yapılan incelemelere dayanıyor.

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Peter Horby, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Antikor ilaçları yıllardır enflamatuar hastalıklarda ve kanserlerde yaygın olarak kullanılıyor ve güvenli oldukları daha önce kanıtlandı” ifadelerini kullandı.

PASİF BİR AŞI OLARAK TEST EDİLDİ

REGEN-COV, iki monoklonal antikordan oluşuyor  ve corona virüsün yüzeyindeki bir yüzeyindeki bir proteine ​​bağlanarak çalışıyor. Bu durum, corona virüsün  hücrelere tutunmasını engelleyerek, bağışıklık sistemini harekete geçmesini sağlıyor. Son denemelerde ilaç, alıcının bağışıklık sisteminin kendi antikorlarını geliştirmek için etkinleştirildiği geleneksel aşıların aksine, virüsle savaşan antikorların vücuda doğrudan verilmesini içeren pasif bir aşı olarak kullanılmak üzere test edildi.

FDA’YA YENİ BAŞVURU YAPILACAK

Regeneron’un baş bilim sorumlusu George Yancopoulos, “REGEN-COV’u pasif bir aşı olarak kullanan bu veriler, hem virüsün bulaşmasını azaltabileceğini hem de hala enfekte olanlarda viral hastalık yükünü azaltabileceğini gösteriyor” dedi. Yancopoulos, ayrıca antikor kokteylinin mevcut acil kullanım yetkisini genişletmek için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’yle (FDA) son bulguları paylaşacağını söyledi.

Diğer taraftan, Regeneron’un açıklaması diğer bir ABD’li  ilaç şirketi Eli Lilly’nin benzer bir  ilacının huzurevi sakinlerinin yüzde 80’inin Covid-19 yakalanmasının engellediğini belirtilmesinden bir hafta sonra geldi. Hem Regeneron’un hem de Eli Lilly’nin ilaçları, hafif ile orta şiddette Covid-19 tedavisi için halihazırda eski ABD Başkanı’nın Covid-19 tedavisi gördüğü Kasım ayında  FDA’nın acil kullanım onayını aldı ve tüm Amerikalılara ücretsiz olarak sunulacağına açıklandı.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia