Araştırma: Soğuk algınlığına yakalanmak Covid-19’a karşı koruma sağlayabilir

14 Kasım 2021 0

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, soğuk algınlığı geçiren kişilerin corona virüse kaşrı korumasının olabileceği açıklandı. University College London tarafından 750’den fazla sağlık çalışanının incelendiği çalışmada, soğuk algınlığına yakalanmanın bazı bireylere Covid-19’a karşı “önden hazırlık” sağlayabileceği ve böylece bağışıklık sistemlerinin hastalığı daha hızlı savunabileceği belirtildi.

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, soğuk algınlığına yakalanan kişilerin corona virüse karşı bağışıklık kazanabileceği açıklandı.

University College London tarafından yapılan ve Nature dergisinde yayımlanan çalışmada, geçen yıl Covid hastalarıyla yakın çalışan 750’den fazla sağlık çalışanı izlenirken, kişiler düzenli testlere tabi tutuldu.

SOĞUK ALGINLIĞI OLANLARIN DAHA GÜÇLÜ VE DAHA GENİŞ T HÜCRELERİ VAR

Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, araştırmanın sonucunda soğuk algınlığına maruz kalan bazı bireylerin corona virüse karşı önden hazırlık yapabileceğini ve böylece bağışıklık sistemlerinin hastalığa karşı daha hızlı savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Araştırmanın yazarı Dr. Leo Swadling, bilim insanlarının Covid-19 testi negatif olan bazı kişilere baktığında, soğuk algınlığına maruz kalanların, corona virüs ile enfekte olanlara paralel olarak, beklenenden daha güçlü ve daha geniş T hücre tepkilerine sahip oldukları bulundu.

‘ÇOĞALMAYA BAŞLAMADAN ORTADAN KALDIRMIŞ OLABİLİR’

Swadling, “Tek başına soğuk algınlığna maruz kalma, bu bireyler PCR pozitif olmadan veya bir antikor yanıtı olmadan T hücrelerini tetikleyebilir” dedi.

“Önceki soğuk algınlığı maruziyeti, bu bireylere virüse karşı avantajlı bir başlangıç yapmasına neden olmuş olabilir” diyen Dr. Leo Swadling, “Dengeyi bağışıklık sistemlerinin lehine çevirerek virüsü çoğalmaya başlamadan önce ortadan kaldırmış olabilir” ifadelerini kullandı.

Bilim adamları, her soğuk algınlığının koruma sağlamayacağının altını çizerken, her 10 soğuk algınlığı yaşayan kişiden birinde corona virüs görüldüğünün de altını çizdi.

Dr Swadling son olarak, “Soğuk algınlığı sayesinde önceden var olan T hücreleri, Covid-19’u tanımaya hazırdır” diye konuştu.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia