Koronavirüs kaynaklı koku kaybına karşı A vitamini deneniyor

2 Ekim 2021 0

Koronavirüsten kaynaklanan koku kaybının önüne geçilebilmesi için A vitamini içeren burun damlalarıyla ilgili yeni bir deney başlatıldı. 12 hafta sonunda denemeler başarılı olursa vitamin, koku kaybını ortadan kaldırmak için kullanılacak.

İngiltere’deki araştırmacılar, A vitamini burun damlalarının COVID-19’a yakalanmış bazı kişilerde koku kaybı veya koku alma duyusunda meydana gelen değişiklikleri tedavi edebileceği görüşünde.

East Anglia Üniversitesi, bu görüşten yola çıkarak 12 haftalık bir deneme başlattı.
Gönüllü hastaların hepsinden çürük yumurta ve gül gibi güçlü kokuları koklamaları istenecek. A vitaminin koku yollarını veya sinirlerini tamir edip etmediği kontrol edilecek.

Araştırmacılar kokuları tanımakla bağlantılı beyin alanlarındaki aktiviteyi inceleyecek.
Norwich Tıp Okulu ve James Paget Üniversitesi Hastaneleri’nden Prof. Dr. Carl Philpott ” A vitamini burun damlaları ile hastaların beyinlerinde hasarlı koku yollarının aktivitesinde bir artış olup olmadığını öğrenmek istiyoruz” dedi.

Uzmanlar, A vitaminin fazlasının zararlı olduğu konusunda da uyarıda bulundu.

Kaynak: trtHABER


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia