İlk kez ortaya çıktı: Uzun Covid’den sonra uzun grip

2 Ekim 2021 0

İngiltere’de yer alan Oxford Üniversitesi’nin yaptığı yeni çalışma, grip hastalığına yakalanan kişilerin uzun Covid-19 semptomlarına benzer şekilde, 6 aydan uzun süren sağlık problemleri yaşayabileceğini ilk kez ortaya koydu. Araştırma, ayrıca corona virüse yakalanan her üç kişiden birinin uzun Covid’den muzdarip olduğunu gösterdi. Bilim insanları, özellikle kış ayları yaklaşırken grip ve Covid-19’a karşı aşılanmanın önemine dikkat çekti.

270 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN VERİLERİ İNCELENDİ
Oxford Üniversitesi Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR) ve Oxford Sağlık Biyomedikal Araştırma Merkezi’nden (BRC) bilim insanları, ABD’de corona virüsten ve gripten iyileşen 270 binden fazla insan üzerinde çalıştı. Bilim insanları, hem grip hem de Covid-19 teşhisi konan hastaların sağlık kayıtlarını inceledi.

3 İLE 6 AY SONRASINDA DEVAM EDİYOR
Her biri 100 binden fazla kişiyi içeren her iki örnek grup, ilk enfeksiyondan yaklaşık üç ile altı ay sonra hala tedavi arayan hastaları içeriyordu. Her iki hastalığın da kalıcı semptomları arasında anormal solunum, yorgunluk ve baş ağrıları görüldü.
Çalışmanın yazarlarından Profesör Paul Harrison, “Grip geçirmiş olan çoğumuz, her zaman umduğumuz kadar çabuk iyi hissetmediğinizi biliyoruz” dedi.

YAKLAŞIK 3 COVİD HASTASINDAN BİRi UZUN SEMPTOMLARDAN MUZDARİP
Bununla birlikte, Covid-19 hastalarının uzun vadeli sorunlara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğuna dair işaretler olsa da, fark nispeten küçüktü: Grip hastalarının yüzde 30’una kıyasla, Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde 42’sinin üç ay sonra hala semptomlar yaşadığı bulundu.

Yani çalışmanın bulgularına göre, corona virüs bulaşmış her üç kişiden biri uzun süreli Covid’in en az bir semptomunu yaşıyor. En sık görülen semptomlar solunum problemleri, karın ile ilgili semptomlar, yorgunluk, ağrı ve anksiyete ve depresyon yer aldı.

UZUN COVİD NEDİR?
Dünyanın dört bir yanından artan kanıtlar, Covid-19’a yakalanan ve enfeksiyonundan kurtulan insanların yorgunluk, kalp çarpıntısı, felç, beyin sisi ve nefes darlığı gibi bir dizi devam eden semptom yaşayabileceğini gösteriyor.
Semptomların sekiz hafta ya da daha uzun sürmesiyle, “uzun süreli Covid-19” durumu ortaya çıkıyor.

Öte yandan, bilim insanları tarafından daha önce yapılan bir çalışmada, Covid-19’a yakalanan her yedi kişiden birinin en az dört hafta, her 20 kişiden birinin en az sekiz hafta, her 45 kişiden birinin ise en az 12 hafta boyunca uzun süreli Covid-19 ile mücadele ettiği ortaya koydu.

UZMANLARDAN AŞILANMA ÇAĞRISI
Diğer taradtan çalışmanın yazarları, uzun süreli Covid ve grip semptomalarından korunmanın en iyi yolunun her iki hastalığa da karşı aşılanmak olduğunu vurguladı.

Kaynak: NTV


Yazıya Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *Özel Umut Diyaliz Merkezi’ miz 1999 yılının Ocak ayında faaliyete geçmiştir.

İstanbul’ un en yoğun yerleşime sahip ilçesi olan Gaziosmanpaşa’ nın ilk hemodiyaliz Merkezidir ve kuruluşundan günümüze kadar en üst seviyede yeterli ve kaliteli hemodiyaliz uyguladığını kanıtlamıştır.

İletişim

Adres: Merkez mah. Salihpaşa Cad. Sanayi Sk. No.3 Gaziosmanpaşa / İstanbul

Tel: +90 (212) 417 72 85 – 86

E-Mail: info@umutdiyalizmerkezi.com

Copyright 2020 by Özel Umut Diyaliz Merkezi. Haklarını Saklı Tutar / Tasarım ixoomedia