BÖBREK NAKLİ

Gerek canlı vericiden, gerekse kadavradan yapılan başarılı böbrek transplantasyonlarında diyaliz tedavilerinde olduğu gibi böbrek fonksiyonlarından bazıları değil, tamamı yerine getirilir. Buna ek olarak, hem tüm böbrek fonksiyonları yerine getirildiğinden, hem de hastalar için sürekli diyaliz işlemlerinin oluşturduğu fiziksel ve psikolojik zorluklar ortadan kalktığından dolayı yaşam kalitesi daha iyidir. İnsan dışında bir canlıdan transplantasyon şu anda mümkün olmamakla birlikte çalışmalar ümit vericidir, iyimser bir tahminle 2020 li yıllarda mümkün olabilir. Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 4000 böbrek nakli yapılmıştır. 1998 yılında 382 böbrek nakli yapılmıştır ve ne yazık ki bunların yaklaşık 1/3’ü kadavra kaynaklıdır. Kadavra kaynaklı böbrek nakli oranı Batı ülkelerinde yaklaşık % 80’dir. Bunun nedeni ülkemizde organ bağışlarının henüz istenilen seviyeye ulaşamamasıdır.

Uygun böbrek seçimi:
Böbrek transplantasyonu yapılabilmesi için alıcı ile verici arasında ABO kan grubu sisteminde uyum olmalıdır; uyum kuralları kan naklindeki gibidir ( O grubu genel verici, AB grubu genel alıcı ); yani O kan grubu herkese böbrek verebilir, AB kan grubu herkesten böbrek alabilir. Rh sisteminin ise bir önemi yoktur; yani Rh negatif bir kişi Rh pozitif bir kişiden böbrek alabilir.
Alıcı ile verici arasında uyum aranan ikinci sistem, doku grubu olarak bilinen HLA sistemidir. HLA sistemi 6. kromozomun kısa kolu üzerinde yerleşmiş doku uygunluk antijenlerini içerir. HLA bölgesindeki antijenler 1. sınıf ( A,B,C ) ve 2. sınıf ( D,DR,DP,DQ ) olmak üzere ikiye ayrılır. Böbrek transplantasyonunda önemli olan A, B ve DR antijenleridir ve her insanda ikişer tane bulunur. Böbrek transplantasyonunda en iyi sonuç doku uygunluk antijenlerinde tam uyum olduğu durumlarda alınmaktadır; vericide alıcıda olmayan DR, B, A antijenleri arttıkça alıcının böbreği reddetme olasılığı artmaktadır.

Böbrek nakli hazırlıklarına başlamak isteyen hastalarımız ilk olarak sorumlu uzmanımız tarafından muayne edilerek gerekli işlemler başlatılır.

DOSYANIZI TESLİM EDEBİLECEĞİNİZ YERLER:

1. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi Temel Bilimler Anabilim Dalı Telefon No: Canlı (0212) 635 11 68 / 23 10 Kadavra (0212) 635 11 68 / 18 31

2. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Telefon No: (0212) 534 00 50

3. Marmara Üniversitesi Hastanesi Telefon No: (0216) 325 06 38

4. Haydarpaşa Numune Hastanesi Telefon : (0216) 345 46 80BAĞLI BULUNDUĞUNUZ KURUMA GÖRE İŞLEMLERİNİZİ NASIL YAPTIRACAKSINIZ?

SGK(SSK,BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI): İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesi) İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi,İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi nde laboratuvar tahlillerinin bir kısmı akciğer filmi ve voiding sistografi ilgili bölümü doğrudan gidilerek yaptırılabilir.


Tüm istenen tahliler ve nerede yapılacağı transplantasyon hemşiresi ve uzman doktorumuz  tarafından size verilirken açıklanacaktır.

Unutmayınız; nakil hazırlıkları büyük sabır ve sorumluluk gerektirir


Memorial Hastanesi